Author Archives: Učitelé - druhý stupeň

Týdenní pobyt v Londýně očima žákyň osmé třídy

OPVK

V neděli 1. listopadu v pravé poledne jsme vyrazili dvoupatrovým autobusem v rámci projektu Přečíst, porozumět, poznat svět na jazykově-vzdělávací pobyt do Londýna. Přejeli jsme Německo, Nizozemí, Belgii a Francii. Ve Francii nás čekala pasová kontrola. Poté následovala dvouhodinová plavba trajektem. Celou noc skoro nikdo nespal, protože jsme měli autobusovou lochnesku – Petra Koláře. V brzkých ranních hodinách jsme konečně dorazili do anglického přístavu a odtud do Londýna to trvalo už jen asi dvě hodiny.

Pro Londýn je typických mnoho věcí a také je zde spousta zajímavostí. Zmiňme jen hrstku z nich, např. double decker, Big Ben, Tower Bridge, londýnské metro atd. Toto všechno jsme prošli. Třeba při návštěvě London Eye jsme měli Londýn jako na dlani. Pak jsme se zastavili u Big Benu, zvonu, který je schován ve věži. Před Buckinghamským palácem neboli sídlem královské rodiny jsme měli možnost vidět na vlastní oči výměnu stráží. Prošli jsme se po Tower Bridge, po starém mostě s velmi zajímavou mechanikou. Někteří si zaplatili vstup do muzea voskových figurín Madame Tussauds. Jeden den jsme strávili v jižní Anglii, kde jsme obdivovali křídové útesy a v akváriu žraloky. A takto bychom mohli dlouho pokračovat.

Skoro každý den jsme cestovali metrem, kde jsme si připadali jako v bludišti, jelikož londýnské metro je složeno ze 14 tras. Nejhorší situace nastávala vždy k večeru, kdy metra se plnila až k prasknutí. Někdy jsme se museli rozdělit i na několik menších skupin, abychom se přepravili na domluvené místo. Naštěstí všechny skupiny byly vždy doprovázeny někým z pedagogů.

Každý z nás bydlel v rodině, někdo v černošské, někdo v bělošské. Překvapovaly nás poměrně malé místnosti, které jsou ve zdejším kraji ale naprosto standartní. Ocenili jsme, že jsme mohli anglicky konverzovat hned, jak jsme ráno vstali. K snídani a k obědu nám dali lehké jídlo, ale k večeři byly porce jako pro slona. Nikdo si na rodinu nestěžoval.

Poslední den v Londýně jsme se učili v anglické škole. O polední přestávce byl výšlap k nultému poledníku. Na každém kroku nás doprovázely veverky, ostatně jako po celém městě.

K večeru nás čekalo milé překvapení, jízda pravým londýnským double deckerem a malá zastávka v nákupním centru.

Zpáteční cesta ubíhala rychle. Velké poděkování patří všem, kdo se na celé akci podíleli.Nakonec chceme dodat, že Londýn byl úžasný a přestože to byl náročný týden, budeme na něj dlouho vzpomínat.

Projektový den – Finanční gramotnost

[SinglePic not found]13. listopadu 2013 proběhl na II. stupni projektový den na téma Finanční gramotnost. Jednotlivé třídy se postupně vystřídaly na čtyřech stanovištích.

„Obchod“ vedla paní učitelka Voldřichová. Každý zde dostal 5 žlutých a 5 modrých papírků. Na žluté papírky jsme psali poptávku a na modré nabídku. Potom jsme mezi sebou směňovali papírky s názvy různých věcí a soutěžili, kdo udělá více výměnných obchodů. Na tomto stanovišti nás také čekala osmisměrka, ve které jsme hledali slova spojená s finanční gramotností.

Projektový den – kyberšikana

[SinglePic not found]Ve středu 17. října proběhl na naší škole projektový den na téma: „Kyberšikana a nástrahy internetu“, zúčastnil se ho celý druhý stupeň. Každá třída měla připravený bohatý program na téma, které je v současné době velmi aktuální a je důležité o něm diskutovat. Děti používají moderní technologie denně a je více než nutné, aby věděly nejen o jejich pozitivech, ale i o hrozbách a nebezpečí, které s sebou Internet a jiné komunikační prostředky přináší.