Author Archives: Eva Štěpánková

Exkurze do Sladovny v Písku

Ve středu 22. května 2019 vyrazil autobus plný natěšených dětí do Sladovny v Písku. Sladovna, kde se dříve vyráběl slad, patří již několik let dětem.

Prohlédli jsme si dvě interaktivní expozice „Mraveniště“ a „Laboratoř“. Děti se dozvěděly zajímavosti o životě mravenců, o rozdílech ve fungování mravenčích a lidských společenství a užily si v obřím dřevěném labyrintu tunelů, schovávaček a mostů.

Expozice „Laboratoř“ dětem umožnila hravou formou objevovat, rozvíjet fantazii a vzdělávat se. Každý s nadšením využil tento netradiční prostor, aby si mohl vytvořit svůj hravý svět.

Na zpáteční cestě k autobusu jsme se zastavili na nábřeží Portyč u řeky Otavy, kde jsme si prohlédli sochy z písku v Písku.

Domů jsme se všichni vraceli s novými zážitky.

Pasování na čtenáře

Čtvrtek 24. 5. byl pro prvňáčky velmi slavnostním dnem, konal se jejich velký vstup mezi čtenáře. Celý rok všichni pilně pracovali, naučili se číst písmenka, slova, věty a mohli se svými znalostmi pochlubit před rodiči a kamarády. Paní knihovnice přivítala Krále všech skřítků a strašidel, známého spisovatele, pana Hynka Klimka, který přijel prvňáčky pasovat na čtenáře. Nejdříve všichni prvňáčci přečetli svůj příběh o strašidelné třídě, pak se podepsali do obecní kroniky a konečně došlo na očekávané pasování. Za vše byli odměněni sladkou čokoládou, čtenářským odznakem, průkazkou do knihovny a krásnou knihou Strašidlář s věnováním pana Hynka Klimka. Slavnost malých čtenářů pokračovala zpěvem několika písniček a poděkováním všem za přípravy. Nakonec už zbylo jen kouzelným klíčem otevřít dveře knihovny a společně si prohlédnout místo plné příběhů a pohádek schované v knížkách.
Děkujeme paní knihovnici za přípravu této úžasné slavnosti malých čtenářů..

Zápis do 1. třídy

Ve čtvrtek 6. dubna 2017 proběhl na naší škole zápis do 1. třídy. K zápisu se dostavilo 15 dětí se svými rodiči a některé děti přišly i se svými sourozenci. Vždy za doprovodu paní učitelky z 1. stupně plnili předškoláčci různé úkoly: přednášeli básničku nebo zpívali písničku, poznávali geometrické tvary, malovali postavu, poznávali pohádky a zvířátka, pohráli si s matematickou představivostí a na interaktivní tabuli určovali počet a barvy. Na konci celého zkoušení čekaly na děti drobné dárky, které pro ně připravili žáci naší školy, dále pak pamětní list pro pěknou vzpomínku na tento den. Také děvčata z 9. třídy měla pro děti překvapení a to chodbu plnou her a soutěží, nechybělo ani malé občerstvení. Zápis proběhl v hezké a přátelské atmosféře a budoucí prvňáčci byli velice šikovní. Těšíme se na další společné zážitky a přejeme všem novým školákům úspěšný start.

Hrajeme pohádky

V rámci třídního projektu „Budeme hrát pohádku,” jsme se v první třídě domluvili, že společně nacvičíme čtyři známé pohádky – O ČERVENÉ KARKULCE, O SMOLÍČKOVI, O PERNÍKOVÉ CHALOUPCE, O VELIKÉ ŘEPĚ. Nejdříve jsme si rozdělili role, připravili kostýmy, kulisy a začali nacvičovat. Práce nebyla vůbec lehká, ale vše se podařilo. Poprvé jsme zahráli pohádky ve druhé třídě a byli jsme odměněni velkým potleskem. Ve středu 1. dubna jsme se vydali zahrát pohádky do mateřské školky, kam se všichni prvňáčci velice těšili. Malým hercům se vše podařilo, paní učitelky pochvalou nešetřily, potlesk a úsměv kamarádů řekl vše. Jako překvapení si pro nás připravily děti ze školky krásný moderní tanec a pásmo velikonočních básniček. Všem účinkujícím patří velká pochvala a paní učitelkám poděkování za pěknou spolupráci naší školy a školky ve Vacově.

Veselé zoubky

První třída se zapojila do preventivního programu Veselé zoubky. Děti se dozvěděly, jak zoubky fungují, k čemu je máme, jak rostou, jak se mění, co je zubní kaz. Společně se podívaly na film Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek a pak se naučily pečovat o zoubky podle Metodického programu pro interaktivní tabule. Odměnou pro všechny děti byly dm preventivní balíčky Veselé zoubky.

První vysvědčení

Výtvarný kroužek

Výtvarný kroužek pro 1. třídu začíná v pondělí 6. října 2014. Budeme se scházet každé pondělí v naší 1. třídě v 12:15 – 13:00 hodin. Děti, které chodí do družiny, osobně vyzvednu a pak je opět odvedu zpět. Další informace si řekneme na první schůzce. Těším se na společné tvoření.

První školní den

[SinglePic not found]

V pondělí 1. září přivítala vacovská škola 20 nových prvňáčků. Do školy je přišel pozdravit i pan starosta. Slavnostně byli pasováni mušketýrem na řádné žáky první třídy. Nejvíce jim padla do oka nová třída, kde se seznámili se svou paní učitelkou. Po krátkém prvním dnu odcházeli plni dojmů.

Přečíst celé »

Zápis do 1. třídy ZŠ Vacov

[SinglePic not found]V pátek 14. února 2014 proběhl na naší škole zápis do 1. třídy. K zápisu se dostavilo 26 dětí se svými rodiči. Vždy za doprovodu paní učitelky z 1. stupně plnili předškoláčci různé úkoly: přednášeli básničku nebo zpívali písničku, poznávali geometrické tvary, malovali postavu, poznávali pohádky
a zvířátka, pohráli si s matematickou představivostí a poprvé se setkali s interaktivní tabulí, kde určovali barvy. Na konci celého zápisu na děti čekaly drobné dárky, které pro ně připravili žáci z 1. stupně ZŠ. Zápis proběhl v hezké a přátelské atmosféře a budoucí prvňáčci byli velice šikovní. Těšíme se na další společné zážitky a přejeme všem úspěšný start.

Přečíst celé »

Soví voliéry

[SinglePic not found]Ve čtvrtek 26. září se vydala 4. a 5. třída ZŠ Vacov na krátký výlet. Vycestovala nedaleko na Šumavu do Borové Lady. Správa NP a CHKO Šumava tam vybudovala průchozí soví voliéry. Děti zde mohly pozorovat mimořádně vzácné sovy v přirozeném přírodním prostředí bývalého lomečku. Poučné informace shlédly děti v expozici, která je umístěna u vstupu do voliér. Velmi zajímavé byly i konkrétní příběhy o životě jednotlivých sov, které nám vyprávěl pan Janči. První výlet v novém školním roce se vydařil.

Přečíst celé »

Výlet 3. a 4. třídy

[SinglePic not found]Na čtvrtek 13. 6. 2013 se jistě těšil z třetí a čtvrté třídy každý. Vyrazili jsme totiž na výlet do jihočeské metropole, do Českých Budějovic. První zastávkou bylo Hopsárium. Hopsárium je největší kryté hřiště v Jihočeském kraji. Nalezli jsme zde velké dopravní hřiště se šlapacími autíčky a semafory, fotbalové a basketbalové hřiště, prolézací věž s bezpočtem překážek, horolezeckou stěnu, děla s pěnovými míčky, obří trampolíny, nafukovacího žraloka se skluzavkou, skákací koráb i další. Tři hodiny plné sportu, zábavy a legrace si děti s nadšením užívaly. Nic nebránilo přesunout se k další zastávce, kterou bylo Planetárium. Pozorovali jsme noční oblohu, naučili se názvy nejbližších planet a souhvězdí a shlédli jsme zajímavý film o cestě na Měsíc. Celý výlet jsme společně ukončili malým nákupem u McDonald´.

Přečíst celé »