Author Archives: Renáta Filipová

Hoslovický mlýn

Další nabídkou výletu školní družiny byla exkurze do vodního mlýna v Hoslovicích. Protože zájemců z řad dětí bylo mnoho, museli jsme je rozdělit na dvě skupiny a postupně 13. a 15. října uskutečnit výlety dva.

Děti poznaly, že více než 400 let starý mlýn má i bohatou současnost. S panem průvodcem si prohlédly mlýnské i zemědělské nástroje, se kterými se dříve ve mlýnech a na polích pracovalo. Některé nástroje děti znaly od svých babiček a dědečků, ale mnoho jich nebylo. Velký úspěch sklidila expozice autentického života na vesnici, kde si děti prohlédly vystavené symboly jednotlivých kulturních tradic, mnohé z nich samy znaly a komentovaly – obzvláště Masopust.

Dále jsme prošli areálem s domácími zvířaty do mlýnice, kde pan mlynář vyprávěl o historii mlýna a o jeho majitelích. Celým areálem a prohlídkou nás věrně doprovázela kočka domácí, která vše zpestřovala svým lísáním, vrněním a mazlením.

Duben v družině

Pálení čarodějnic

[SinglePic not found]

Jaro v družině

Výlet družina na Javorník

Dne 20.10. jsme navštívili se žáky ze školní družiny Klostermannovu rozhlednu na Javorníku. Počasí nám bohužel moc nepřálo, tak jsme z krásy přírody, která se nachází v okolí rozhledny, moc neviděli. Po výstupu 197 schodů paní průvodkyně dětem ukázala, jakým směrem je škola ve Vacově. Snažila se jim ukázat i některá další zajímavá místa, ale přes velkou mlhu nebylo vidět ani z rozhledny dolů.

Když jsme sešli zase dolů přišla řada na malé občerstvení, při němž si děti razítky označily pohledy, které si koupily.

Potom nás pan řidič kousek popovezl a my jsme krásnou lesní cestou došli až k nově zrekonstruované kapličce sv. Antonína Paduánského.Zde byla krásná, čistá studánka a naučná stezka, kde si všichni vyzkoušeli znalosti v poznávání zvířecích stop.

Děti byly velmi nadšené, poslední síly vložily do běhu po rozlehlé louce, kde ještě měly prostor na pár běžeckých soutěží. Úplně promočení jsme dorazili na parkoviště, kde na nás čekal pan řidič.

Práce žáků ve školní družině

[SinglePic not found]