Author Archives: Lucie Švihelová

Florbal na naší škole

Dne 19. 10. se naši mladší žáci (4. třída) zúčastnili Okresního kola Čeps cupu ve Florbale. Turnaj ve Strakonicích byl dobře připraven, deset týmů soupeřilo o další postup. Přestože výsledky nebyly podle očekávání – získali jsme 9. místo :-), kluci si zahráli, poznali něco nového a všichni se těšíme na příští rok.

Dne 1. 11. 2018 se starší žáci (8. a 9. třída) zúčastnili přátelského turnaje pořádaného ZŠ a MŠ Stachy. V konkurenci 6 týmů uhráli krásné 2. místo, získali tak pohár a sladkou odměnu.

Dne 7. 11. 2018 se žáci ze 6. a 7. třídy zúčastnili turnaje ve florbale ve Vimperku. Po prohrách se Zdíkovem a ZŠ Smetanova Vimperk, porazili chlapci ZŠ TGM Vimperk a remizovali ze ZŠ Volary. V konkurenci 5 týmů jsme skončili na krásném 3. místě.

Děkuji za sportovní výkony, elán a reprezentaci naší školy všem sportovcům a jejich rodičům za podporu, bez které by to nešlo.

Paralympijský školní den

Ve čtvrtek 11. 10. 2018 měli všichni žáci a učitelé možnost zúčastnit se paralympijského školního dne v rámci projektu Kliko pořádaného Centrem APA. Cílem této akce bylo seznámení žáků se základní charakteristikou osob se zdravotním postižením a jednotlivé programy na stanovištích byly zaměřeny k budoucímu lepšímu přijetí žáka se speciálními vzdělávacími potřebami do kolektivu vrstevníků.

Sportovní dopoledne bylo zahájeno v tělocvičně týmem APA v čele s konzultantkou Bc. Kateřinou Tesařovou, s kterou od loňského roku naše ZŠ a MŠ Vacov spolupracuje. Žáci byli rozděleni do skupin, aby si mohli všichni všechno vyzkoušet a na jednotlivých stanovištích postupně rotovali. 1. a 2. třída měli svůj edukační program – pÁPÁ hrátky s konzultantkou APA, ta dětem nenásilnou formou, pomocí her a pohádky O pejskovi, žirafce a ovečce přiblížila tělesné, zrakové a sluchové postižení.

Program pro větší žáky byl pestrý: beseda s paralympijskou vítězkou z Pekingu a stříbrnou medailistkou z Atén ve vrhu koulí – paní Evou Kacanu. Její poutavé vyprávění o sportovních úspěších bylo velmi zajímavé jak pro malé, tak pro velké posluchače. Dále pak simulace zrakového postižení – hra goalball – bez zrakové kontroly s ozvučeným míčem, nácvik chůze s bílou holí, orientace v prostoru a simulační brýle. Vyzkoušet jsme si také mohli sporty curling a boccia, které mohou hrát i těžce tělesně postižení lidé. V tělocvičně na všechny čekaly – základy mobility na vozíku, osobní asistence – přepravení kamaráda na vozíku do schodů a zase zpět a nakonec i sportovní hra na vozíku – basketbal.

Děkujeme Centru Apa za tuto osvětovou akci a těšíme se na podobné, které nám ukáží nejen to, jak je důležité sportovat, ale i jak je důležité být tolerantní k druhým a respektovat se navzájem.

McDonald’s Cup

Ve čtvrtek 3. 5. 2018 proběhl 21. ročník Okresního kola McDonald´s cupu – celostátního fotbalového turnaje, určený žákům ZŠ. Na hřišti TJ Šumavan ve Vimperku jsme se utkali se školními družstvy z celého prachatického okresu ve věkové kategorii 4. a 5. tříd ZŠ. Nalosovány byly dvě skupiny: sk. A – ZŠ Národní Prachatice, ZŠ TGM Vimperk, ZŠ Vacov, ZŠ Husinec, ZŠ Netolice; sk. B – ZŠ Smetavova Vimperk, ZŠ Vodňanská Prachatice, ZŠ Šumavské Hoštice, ZŠ Zdíkov. Výsledky – Vacov – Husinec 2:1; TGM Vimperk – Vacov 0:1; Národní Prachatice – Vacov 2:2; Vacov – Netolice 0:1.

V souboji o 5. – 6. místo se ZŠ Vodňanská vyhráli chlapci z naší školy 1:0. ZŠ Vacov vzorně reprezentovali: Čtvrtník František, Josefík Matyáš, Mauric Vojtěch, Rejšek Vojtěch, Zloch František, Čejka Pavel, Česánek Kryštof, Čtvrtník Martin, Hořejš Jan, Mareš Tomáš, Horáčková Ema, Urbánek Jiří (střelci – Čtvrtník M., Rejšek V., Josefík M., Mareš T.)

10. 5. 2018 si v kategorii 1., 2. a 3. tříd zahráli a ZŠ Vacov opět úspěšně reprezentovali: Pála Sebastian, Voják Matyáš, Horáček Jonáš, Prokůpek Jan, Vinterová Lucie, Šašek Vojtěch, Boška Jiří a Josef, Čtvrtník Miroslav, Zloch Václav. Chlapci celkově uhráli krásné 3. místo, získali tak cenné medaile a pohár.

Chtěla bych tak poděkovat všem našim fotbalistům a jejich rodičům za podporu při realizaci naší výpravy, jmenovitě p. Františkovi Čtvrtníkovi a Martinovi Vojákovi za trenérské vedení a podporu celého týmu na hřišti.

Čestický brambor

ZŠ Čestice pořádala již 23. ročník literárně – výtvarnou soutěž na téma Tajemství. Zúčastnilo se celkem 14 škol z Prachaticka, Strakonicka a Blatenska. Pozváni do této soutěže byly i děti z naší školy. Zúčastnili jsme se ve výtvarném oboru, v kategoriích I, II, III (dle věku dětí) – Kolektivní práce a dále pak v I. kategorii – Prostorové práce.

Dne 23. listopadu proběhlo vyhodnocení této soutěže v sále Lidového domu v Česticích. Samotné vyhlášení bylo doplněno hudebním a tanečním doprovodným programem, který si připravily děti a pedagogové ZŠ a MŠ Čestice.

  • Prostorové práce I. kategorie: kolektiv 2. tř. – 1. místo
  • Prostorové práce II. kategorie: kolektiv 1. tř. – 2. místo
  • Kolektivní práce I. kategorie: kolektiv 3. tř. – 2. místo
  • Kolektivní práce II. kategorie: kolektiv 4. tř. – 2. místo

Děkujeme ZŠ a MŠ Čestice za výbornou organizaci literárně – výtvarné soutěže v blízkém okolí ojedinělé. Díky také patří za hodnotné ceny, které obdržely kolektivy jednotlivých tříd.

McDonald’s cup

Dne 11. 5. 2017 se náš školní tým chlapců z 1. – 3. tříd zúčastnil okresního kola fotbalového McDonaldś cupu školních týmů a to již jubilejního 20. ročníku. Soutěžilo zde celkem sedm týmů, rozdělených do dvou skupin. Ve své skupině hrál každý s každým a následně se rozhodovalo mezi všemi družstvy o umístění.

Náš tým si mezi konkurencí neudělal žádnou ostudu, ba naopak. V semifinále naši porazili Šumavské Hoštice 3:0 a zajistili si tím krásné třetí místo. Všichni chlapci dostali bronzové medaile, diplom a dohromady jeden překrásný a pro nás velmi cenný pohár. (Na druhém místě byl tým ze ZŠ Národní Prachatice a první ze ZŠ Smetanova Vimperk).

Velkou zásluhu na zdolání protihráčů mají jistě fotbalové kvality a výkony našich chlapců, ale i podpora a trenérské vedení pana Martina Vojáka. Ten nás doprovodil na turnaj a patří mu tak velký dík a má nemalý podíl na našem fotbalovém úspěchu.

Bližší info a foto na stránkách Prachatického deníku.