Předškoláci na Chalupské slati

V úterý 22. září třída předškoláků vyrazila na výpravu za poznáním šumavské přírody. Naším cílem se stala Chalupská slať, kde pro nás lektorka Střediska environmentální výchovy NP Šumava připravila zajímavý program. Děti se pomocí her seznámily se vznikem rašeliniště, poznávaly rostliny, stromy a keře. Také se zkoušely proměnit od vajíček, přes housenky a kukly v motýly. Cestou je provázel skřítek Rašeliníček a jeho pomocníci – víla Jeřabinka, Vrbinka, Březinka a skřítek Borováček. Na konci poválkového chodníčku vedoucího rašeliništěm, kde pozorovaly borůvky a jim podobné vlochyně i krásně červené brusinky, se děti pokochaly pohledem na jezírko s ostrůvky. Léto se s námi loučilo pěkným teplým počasím a šumavská příroda se ukazovala v celé své kráse.

Děti zajímala i samotná cesta na Šumavu, pozorovaly vesnice, kterými autobus projížděl, koně a krávy na pastvě, Javorník s rozhlednou a středisko zimních sportů Zadov.

Výlet byl pro děti zcela zadarmo, vše bylo hrazeno z projektu „Podpora žáků a pedagogických pracovníků ZŠ a MŠ Vacov“.

Dagmar Čtvrtníková