Hoslovický mlýn

Další nabídkou výletu školní družiny byla exkurze do vodního mlýna v Hoslovicích. Protože zájemců z řad dětí bylo mnoho, museli jsme je rozdělit na dvě skupiny a postupně 13. a 15. října uskutečnit výlety dva.

Děti poznaly, že více než 400 let starý mlýn má i bohatou současnost. S panem průvodcem si prohlédly mlýnské i zemědělské nástroje, se kterými se dříve ve mlýnech a na polích pracovalo. Některé nástroje děti znaly od svých babiček a dědečků, ale mnoho jich nebylo. Velký úspěch sklidila expozice autentického života na vesnici, kde si děti prohlédly vystavené symboly jednotlivých kulturních tradic, mnohé z nich samy znaly a komentovaly – obzvláště Masopust.

Dále jsme prošli areálem s domácími zvířaty do mlýnice, kde pan mlynář vyprávěl o historii mlýna a o jeho majitelích. Celým areálem a prohlídkou nás věrně doprovázela kočka domácí, která vše zpestřovala svým lísáním, vrněním a mazlením.