Výuka programování

V letošním školním roce čekala žáky 9. třídy v rámci předmětu informatika novinka. Prostřednictvím jednoduchých robotů tzv. ozobotů se žáci učí základy programování. Tato dovednost je kvůli rozšiřující se automatizaci výrobního procesu dnes již běžným požadavkem na trhu práce.

Ozobot je malý interaktivní robot rozvíjející kreativitu a logické myšlení, je zároveň skvělou didaktickou pomůckou, která představuje nejkratší a nejzábavnější cestu právě ke skutečnému programování a robotice. Do školy jsme zakoupili celkem 6 kusů robotů ve dvou variantách. Ozobot Bit je jednodušší verze robota s menším počtem senzorů. Složitější verze robota Ozobot Evo má navíc i pohybové senzory, reproduktor a rozhraní bluetooth – dokáže tak poznat překážku v cestě nebo vydávat zvuky. Žáci roboty programují přímo v počítači v jednouchém programovacím jazyku vyvinutém přímo pro děti školního věku (Ozoblocky).