Berušky

Zima u Berušek

Advent nám stejně jako Vánoce rychle utekl a my se snažíme užít si zimu, přestože už nebývá tak krásně bílá a mrazivá. Ale pojďme se nejprve trochu ohlédnout za koncem loňského roku. Prosinec, jak to tak bývá, byl velmi pestrý a přinesl nám spoustu zážitků. Začalo to předvánočním jarmarkem při příležitosti paní Zimy a rozsvícení vánočního stromu na náměstí. Jarmark se krásně povedl, děkujeme všem za příspěvky, které využijeme při dalších akcích pro děti.

I ve školce nás navštívili Mikuláš s pekelnou družinou a samozřejmě nechyběli ani andělé. Děti jim zazpívaly koledy a čerti nám na oplátku také zanotovali Já jsem taky popelář. I když každý z nás občas aspoň trochu zazlobí, čertů jsme se bát nemuseli, byli moc hodní a andílci nás dokonce posypali andělským prachem.

Po čertech bylo na čase rozsvítit také vánoční stromek a Betlém na zahradě školky. Uspořádali jsme proto zvonkový průvod, kde se sešla spousta dětí i rodičů se zvonečky, rolničkami i jinými cinkátky, a společně jsme od cukrárny vyrazili ke školce, kde už na nás čekalo výborné občerstvení od paní učitelek, dětí i maminek, vánočky z pekárny a voňavý čaj a káva od našich paní kuchařek. Společně jsme odpočítali a rozsvítili stromeček a Betlém v altánu, zazpívali jsme si koledy a pak se pustili do připravených dobrot. A k navození správné vánoční atmosféry nám pan ředitel ZŠ Mgr. Josef Mráz pouštěl koledy a vánoční písně. Pak už byl čas se rozejít domů a těšit se, co nám další dny přinesou.

A dočkali jsme se i nadílky od Ježíška, který nás ve školce našel, a přinesl nám bezva magnetické kostky dvou druhů, lego Duplo a pár dřevěných skládaček. Hračky nám udělaly velikou radost, protože magnetické kostky i lego máme moc rádi a hrajeme si s nimi každý den.

Poslední adventní týden byl ve znamení předvánoční pohody, hraní si s hračkami, ochutnávání cukroví a ve čtvrtek jsme si udělali i vlastní kino, ze školy jsme si půjčili dataprojektor, na zem rozložili matrace a žíněnky a užili si pohádku Sobík Niko. A protože se nám kino líbilo, v pátek jsme ještě na chvilku pustili animované Šmoulí příběhy. Pak už nezbylo než se rozloučit a těšit se, co nám přinese nový rok.

Nový rok jsme začali velmi pozvolna, i kvůli nemocem, které značně oslabily řady dětí i učitelů. Nový příliv energie nám však do školky přivezli pánové Pavel a Alfredo z Konga, kteří nás nejprve stručně seznámili s jejich zemí, jak to tam vypadá a jak se tam žije, a poté jsme se pustili do zpívání afrických písní a zatančili si do rytmu bubnů. Všichni jsme si to užili, kdo chtěl mohl si vše vyzkoušet a na malou chvíli se přenést do slunné Afriky. Teď už jsme ovšem všichni zase zpátky a plni elánu se pustíme do dalších dobrodružství.

Vaše Berušky a paní učitelky Kačka s Jančou

FOTOGALERIE ZIMA U BERUŠEK


Podzim u Berušek 2. část

Podzim se nám přehoupl do druhé poloviny a my už vyhlížíme advent a Vánoce. A aby nám to čekání lépe utíkalo, bavíme se jak jen to jde. Milujeme překážkové dráhy, cvičení a tančení na hudbu, stejně jako hraní si s barvami, malování a tvoření.

Při našich hrách využíváme přírodniny, poznáváme přírodu, její proměny, pozorujeme dění kolem nás. Nasbírali jsme si kaštánky a pak je učili malovat, počítali jsme s nimi, hráli si i stavěli, lístkům jsme pomáhali létat, učili se jejich barvy i spočítat, kolik jich spadlo. Moc nás bavil i týden s ježečky, které jsme si mimo jiné nakonec vyrobili a teď nám zdobí šatnu, stejně jako strom plný kaštánků. Když nás čekal svátek sv. Martina, nejen, že jsme si o něm povídali a zahráli malé divadélko, ale vyrobili jsme si i koně, na kterých jsme se mohli projet. Kromě běžných výtvarných technik občas zabrousíme i do různých rukodělných činností. Vyzkoušeli jsme si například práci s keramickou hlínou a vytvořili si ozdobičky třeba na vánoční stromeček. Také jsme si vlastnoručně vyrobili krásné voňavé svíčky. A jak se nám vše povedlo uvidíte na předvánočním jarmarku.

A aby toho nebylo málo, koncem října nás navštívil kouzelník s bublinami, který nám ve třídě předvedl krásné představení. Viděli jsme obyčejné i kouřové bubliny, malinké i obrovské, do kterých se schovala i paní učitelka.

Podzim jsme si naplno užili a už je čas pomalu se začít připravovat na advent. Jako první vás zveme na předvánoční jarmark u příležitosti rozsvícení vánočního stromu na Vacově a příjezdu paní Zimy, na kterém si můžete s dětmi zakoupit maličkosti, které děti společnými silami vyráběly ve školce i ve škole. Pak nás čeká návštěva Mikuláše se svou družinou ve školce a ve stejném týdnu plánujeme setkání na zahradě MŠ, kde si zazpíváme koledy a společně přivítáme vánoční čas. Všichni se těšíme a věříme, že se tu společně setkáme. Datumy a bližší informace o akcích se postupně dozvíte v šatně MŠ.

Vaše Berušky a paní učitelky Kačka a Janča

FOTOGALERIE


Podzim u Berušek

Prázdniny utekly jako voda a září nás přivítalo ve školce. Někteří se vraceli do známých míst, některé děti čekalo první seznámení se školkou, dětmi i paní učitelkami. Naštěstí se vše povedlo, počáteční obavy a slzičky byly zapomenuty, a brzy se z nás stali kamarádi a parťáci. Společně jsme vymysleli několik pravidel, aby se nám tu spolu hezky hrálo a pracovalo, prohlédli jsme si školku i okolí, a pustili jsme se do práce. Hned na začátku září jsme ve školce měli divadýlko Divoloď s pohádkou o Červené Karkulce trochu jinak a na konci října nás čeká kouzelník. Každý týden si najdeme téma, které nás baví, zajímá, je zrovna aktuální, a podíváme se na něj zblízka. Učíme se také všímat věcí kolem nás, objevovat a pozorovat přírodu, a také ji ochraňovat. Každý den na nás čeká jiné dobrodružství a zábava. Někdy malujeme a hrajeme si s barvami, až se stolečky podobají cirkusovému stanu, jindy zpíváme a hrajeme, až se hory zelenají, cvičíme a běháme, stavíme překážkové dráhy a zkoušíme, co všechno dokážeme. Něco zkoušíme sami, jindy spolupracujeme s kamarády a tvoříme velké věci. Dokonce i pečeme, vaříme a vyrábíme šťávu, ochutnáváme podzimní poklady ze zahrádky. Zkrátka se tu rozhodně nenudíme, což můžete vidět i na fotkách. A jelikož podzim ještě zdaleka nekončí, čeká nás ještě spousta zážitků, objevů a legrace. A určitě si u toho uděláme fotky, abychom se s vámi mohli podělit o naše dobrodružství.

Kačka a Jana