Mravenečci

Vánoce u Mravenečků

Máme začátek nového roku, do kterého si všichni přejeme hodně štěstí, zdraví, každý si určitě dává nějaké předsevzetí a má nějaké přání. I my u Mravenečků máme přání, abychom si tento rok užili v klidu a pohodě, bez nemocí. A to bychom chtěli popřát i vám všem.

Předposlední týden v roce jsme společně ozdobili vánoční stromeček a dychtivě očekávali, jestli nás navštíví Ježíšek. Mezitím jsme si vyrobili papírové hvězdy a vyzdobili si jimi hernu. Všichni jsme se sešli u Berušek, kde jsme ochutnali vánoční cukroví a podívali se na film Ledové království. Došli jsme se podívat na Betlém do Vlkonic i na vacovské náměstí.

Ale na Ježíška jsme vloni čekali marně. Nějak se totiž dozvěděl, že hodně Mravenečků je nemocných a nepřišel. Takže jsme si museli počkat až do nového roku. A opravdu, hned druhý den jsme se dočkali. Zazvonil zvoneček a pod stromečkem se objevila hromada dárků. Každý si mohl vybrat balíček a rozbalit. Ostatní děti dychtivě pozorovaly rozbalování a hádaly, co se asi může v balíčku ukrývat. Třeba elektrický vláček, interaktivní albi tužka, magnetická stavebnice, robo lištička, pastelky a spoustu dalších dárečků. Děti byly spokojené a hned si hračky náležitě vyzkoušely.

Nezapomněli jsme také ani na tři krále a vytvořili si tříkrálový obrázek.A tím jsme uzavřeli celé vánoční období.

Jana a Alena

FOTOGALERIE


Podzim u Mravenečků

Podzim u Mravenečků pokračoval ochutnávkou ovoce a zeleniny. Poznávali jsme je po hmatu, čichu, ale hlavně, všechno jsme také ochutnali. Dokonce i syrovou řepu, cibuli a citrón.

Potom nás navštívil kouzelník. A ne nějaký obyčejný, ale bublinkový. Děti shlédly kouzelnické představení, při kterém se sice čarovalo, ale hlavní roli měly hlavně bubliny. Malé i velké, krásně duhové. Některé byly tak velké, že se do ní vešly děti a dokonce i slečna praktikantka. Děti byly nadšené a nešetřily potleskem.

Při našich toulkách jsme objevili nový obchod s potřebami pro zvířata. A také jsme ho prozkoumali. Od pastiček na myši a potřeby pro včelaře přes dojačku a líheň pro kuřata.

Na praxi u nás byla slečna Danča Hadravová. Pro děti si připravila krásný program o lidském těle. Dozvěděli jsme se, jak funguje naše tělo. Už víme, kde v něm najít srdíčko, plíce a další orgány. Na potravinovém semaforu jsme si ukázali, jaké potraviny jsou zdravé a které nám spíše škodí. Jak se chránit před bacily a jak si čistit zoubky jsme si vyzkoušeli na modelu ruky a zoubku.

Svatý Martin sice na bílém koni nepřijel, ale nám to vůbec nevadilo. My jsme si koníka si vyrobili. A ono to pomohlo. Když se tolik koníků s dětmi rozprchlo z naší školky, není divu, že potom napadlo tolik sněhu. Ale nám to vůbec nevadilo, alespoň jsme si v něm mohli zařádit na zahradě.

Den, kdy u nás ve školce nešla elektřina jsme využili a došli se ohřát do vacovské pekárny. Tady se nás ujal pan Tomáš Novák a provedl nás celým provozem. Prošli jsme si celou cestu, kudy putuje chleba a kudy rohlíky. Dětem se prohlídka moc líbila a ještě jednou děkujeme. Každý den se teď těšíme, co dobrého z pekárny bude na svačinku.

A samozřejmě u nás také nesměla chybět návštěva očekávaná i obávaná. Navštívil nás totiž Mikuláš s andílky a obrovskou tlupou čertů. Děti jim zazpívaly a řekly básničku a jak je vidět, asi moc nezlobily. Nikoho si totiž pekelníci neodnesli. Naopak, každý dostal balíček s dobrotami.

Také jsme pilně pracovali. Děti navlékaly korálky a pomáhaly s výrobou stromečků a skřítků na vánoční jarmark. A že se jim to povedlo! Díky tomu jsme si vydělali nějaké korunky a můžeme trošku ulehčit Ježíškovi s chystáním dárků a ještě nám zbyde na zmrzlinu a možná ne jednu. Ale to až v létě.

Tímto bychom proto chtěli poděkovat všem, kteří náš krámeček navštívili a podpořili nás zakoupením našich výrobků. DĚKUJEME!

A samozřejmě jsme i pilně nacvičovali koledy, abychom si mohli všichni společně zazpívat, teď už snad při tradičním rozsvěcování našeho školkového stromečku. Tato akce se také vydařila, navzdory mrazivému počasí. Stromeček i Betlém se rozsvítil, koledy odzpívaly a následovala ochutnávka dobrot, za které moc děkujeme. Pekárně Vacov i rodičům.

A teď už nás čeká jenom těšení se na Ježíška. Společně ozdobíme stromeček a snad….tedy určitě pod ním najdeme mnoho dárečků.

Dovolte nám popřát vám všem krásné Vánoce. Prožijte je v klidu, pohodě a hlavně ve zdraví. A do nového roku vkročte s úsměvem.

Jana a Alena

FOTOGALERIE


Mravenečci v září

Dva měsíce prázdnin utekly jako voda a my jsme se opět sešli v naší školičce. Ale už nejsme Malíčci ani Prostředníčci. Stali se z nás „Mravenečci“. Také jsme se přestěhovali do nejvyššího patra. Několikrát denně musíme vyběhnout do našeho mraveniště. (Pozn. – mravenečci vyběhnou a „mravenčice“ se doplazí.) Takže naše fyzička je každým dnem lepší a lepší.

První týden jsme hlavně poznávali nové prostředí, prozkoumávali hračky a seznamovali se s novými kamarády.

S pohádkou „O Červené Karkulce“ nás navštívilo divadlo „Divoloď“. V této pohádce se děti mohly aktivně podílet na ději, čehož náležitě využily. Tančily, zpívaly, pomáhaly loutkovým hercům. Nakonec všechno dobře dopadlo. Společně jsme s myslivcem zachránili babičku, Karkulku a světe div se, nakonec i vlka.

Nádherné podzimní počasí jsme využili k procházkám a k hrám na zahradě. Na jedné z procházek jsme našli ulomený muškát a žampion, takže následoval náš první badatelský pokus. Co se stane s rostlinkou, když jí dáme do vody? A jak se rozmnožují houby?

Pokus s houbou trval pouhé dva dny a už mohly děti pozorovat výtrusy na papíře.

Pokus s muškátem trval déle, ale už to víme! Rostlinka si vytvořila kořínky a my tak máme ve třídě z ulomené větvičky novou sazeničku. Teď jí zasadíme do květináčku a naše pozorování bude pokračovat. Podaří se nám jí uchovat přes zimu nebo zahyne? Tak na tento výsledek si budeme muset počkat trochu déle, ale snad se nám to podaří.

Dozvěděli jsme se, že máme různé druhy ptáčků, že někteří před zimou odlétají a proč a umíme je i namalovat.

Na jedné z vycházek jsme pozorovali kombajn při sečení kukuřice a poštěstilo se nám najít nějaké kukuřičné klasy. Mohli jsme si potom vyzkoušet, že není úplně jednoduché kukuřici oloupat. Ale podařilo se a děti hned měly mnoho návrhů, co ze semínek můžeme udělat.

Také už víme, jaký je rozdíl mezi zeleninou a ovocem a mnoho druhů už bezpečně poznáme.

Díky jablíčkům jsme se dozvěděli, že máme pět smyslů. Vyzkoušely jsme si hmat, čich, zrak, ale zkouška chutě na nás ještě čeká.

Podaří se nám rozpoznat podle chutě jablíčko, mrkvičku a další druhy?

Tak o tom snad až příště.

Jana a Alena