Author Archives: Dana Kohoutová

Exkurze Adient

Dne 28. 11. 2018 vyrazila 5. třída na exkurzi do firmy Adient Strakonice – továrna na výrobu látek, z kterých se šijí potahy do aut značky Škoda, VW, Audi, Mercedes a mnoha dalších.

Pan průvodce nás provedl celou výrobou od první navlečené nitě až po finální výrobek, který opouští tuto výrobu. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí, viděli jsme práci strojů ve zpomalené rychlosti, zažili jsme i podmínky práce v této továrně.

Žáci zjistili, že to není snadná práce. Přestože současná výroba je již plně automatizovaná, zaměstnanci pracují ve velmi hlučném prostředí, mnohdy i v místech kde je silný zápach a vysoká vzdušná teplota i vlhkost.

Největším zážitkem bylo nasazování špuntů do uší 🙂

Bramboriáda

Dne 27. 9. proběhl na naší škole místo běžné výuky projektový den „Bramboriáda – bramborování“. Jak už sám název napovídá, žáci se po celý den seznamovali s plodinou pro náš kraj tak typickou – bramborou. Projekového dne se zúčastnili žáci 1. – 7. třídy.

Na prvním stupni se žáci seznámili s příchodem brambory do Evropy, jak brambora roste a vyvíjí se, zahráli si sportovní hry s bramborami, malovali, vyráběli figurky a razítka, učili se škrábat brambory, soutěžili o nejdelší oškrábanou slupku a nejrychlejšího škrábače. V neposlední řadě si každá třída vlastnoručně „uvařila“ a pak i snědla nějaké jídlo z brambor. Prvňáčci si připravili bramborový salát, druháci strouhali brambory na bramboráky, třeťáci si upekli hranolky v troubě, čtvrťáci zadělávali těsto na bramborové placky a Trefňáky (Lokše), páťáci nasmažili bramborové lupínky.

Na druhém stupni žáci nejprve výtvarně zpracovávali jídlo z brambor nachystané na talíři. Poté na počítači vyhledávali informace o bramborách – jak se k nám brambory dostaly, co je třeba pro jejich pěstování, bramboroví škůdci, zpracování brambor v našich podmínkách, apod. Svoje vyhledané podklady dále zpracovali do podoby referátu.

Závěrečná práce žáků 6. a 7. třídy

Výuku pracovních činností žáci zakončili výrobou šperkovnice. Při její výrobě se seznámili s dílčími úkoly – broušení dřeva, moření dřeva, práce se spojovacími materiály a intarzie (práce s dýhou).

Jihočeský zvonek

31. března proběhlo v DDM Vimperk okrskové kolo pěvecké soutěže Jihočeský zvonek.
Zúčastnilo se ho i 10 žáků naší školy. Zastoupení jsme měli ve všech pěti kategoriích.

Nulté kategorie (1. – 3. třída) se zúčastnili Jan Kaskoun – 2. místo, Lukáš Appelt – 3. místo a Karolina Stevanovic‘ – 3. místo.

První kategorii (4. – 5. třída) zastupovaly Tereza Hermanová a Viktorie Eva Klasová. Obě obsadily třetí místo.

Ve druhé kategorii (6. – 7. třída) soutěžili Pavel Rejšek – 3. místo, Adam Mészaros
– 3. místo a Veronika Jírovcová – 2. místo

Třetí a čtvrtá kategorie byly zastoupeny žáky osmých a devátých tříd. Rozdílem byl jen vybraný repertoár. Třetí kategorie předvedla lidovou tvorbu, kterou za naši školu prezentovala Adéla Štěrbová – 3. místo.

Ve čtvrté kategorii šlo o tvorbu tzv. umělou. Zde se opět předvedla Adéla Štěrbová – 3. místo. Její výkon doplnil Martin Lukáš, který si vybojoval 2. místo.

Zvonek – školní kolo

Ve dnech 21. a 22. února proběhlo školní kolo pěvecké soutěže Jihočeský zvonek. Na I. Stupni se zúčastnilo 30 žáků, na II. stupni 9 žáků ve čtyřech , z pěti možných, kategoriích. Vybraní žáci postupují do okrskového kola, které se uskuteční 30. 3. 2017 v DDM Vimperk.

Výsledky školního kola najdete v následujícím dokumentu

Pracovní činnosti

    
  

Práce žáků v dílnách

Žáci šestých a sedmých tříd ZŠ Vacov navštěvují v rámci výuky pracovních činností školní dílny. Seznamují se zde s různými materiály a prací s nimi. Prvním výrobkem, který si sami vytvořili, byla ozdobná krabička, kterou bychom mohli nazvat šperkovnicí. Na její výrobu použili kartonový papír, lékařské špachtle a různé dekorační materiály (např. ubrousky, saténové mašle, apod.). Barevné řešení a vyzdobení truhličky bylo zcela na jejich fantazii. I při tvorbě dalších výrobků se žáci budou snažit rozvíjet svoji zručnost a kreativitu.

Čestický brambor

[SinglePic not found]Ve čtvrtek 14. 11. 2013 jsme se v Lidovém domě v Česticích zúčastnili slavnostního vyhodnocení XIX. ročníku literární a výtvarné soutěže O ČESTICKÝ BRAMBOR, který byl tento rok na téma: Kouzlo přírody. Této soutěže se každoročně zúčastňují také školy ze Strakonic, Katovic, Vodňan, Čestic, Radomyšle, Blatné, Volyně, Volenic, Cehnic, tedy konkurence byla obrovská. Přesto se naši talentovaní žáci umístili na krásných místech.

Přečíst celé »