Jihočeská Ámoska korunovala svého nástupce

Zlatá a zároveň Jihočeská Ámoska 2019 Pavlína Kopáčiková v pondělí 17. února slavnostně korunovala svého nástupce. Stal se jím Tomáš Míka z Gymnázia P. de Coubertina v Táboře, který zvítězil v Jihočeském regionálním kole ankety o nejoblíbenějšího učitele.

Nominované učitelky a učitele obhajovali jejich žáci v budově ZŠ ve Vacově, kde stále ještě kralující Pavlína Kopáčiková učí. „Já jsem si ten rok náramně užila. Přeji, ať si ho užijete stejně jako já,“ řekla Kopáčiková svému nástupci při korunovaci. „Myslím, že být v porotě je náročnější než být mezi nominovanými,“ dodala po ukončení regionálního kola.

Pro porotu bylo i toto regionální kolo velkým zážitkem. „Je obdivuhodné, jak trefně a přesvědčivě dokážou žáci vystihnout vlastnosti, které u svých oblíbených pedagogů oceňují. A není to jen smysl pro humor, ale také spravedlivost, náročnost a umění naučit,“ zhodnotil vystupování dětí ředitel ankety Slávek Hrzal. Všem zúčastněným Jihočechům popřál k nominaci také ředitel ZŠ Josef Mráz a starosta Vacova Miroslav Roučka. Oba shodně potvrdili, že přihláška do Zlatého Ámose, kterou pro své kantory mohou poslat pouze žáci základních a středních škol, je tím největším vítězstvím. Také proto pro všechny připravila obec i škola bohaté občerstvení včetně domácího chleba a zákusků a vacovští školáci vyrobili pro nominované keramické korunky.

Do konce února proběhnou ještě dvě regionální kola. V první polovině března čeká na šestnáct postupujících semifinále, které proběhne v Praze, v zrcadlových sálech MŠMT. Pouze šest účastníků může pak postoupit do veřejného finále v pátek 27. března v kongresovém sále pražského hotelu Olšanka. Tam bude ministr školství korunovat nového Zlatého Ámose, dětská porota vybere Dětského Ámose, hlasováním na webu ČT D bude zvolen Ámos sympaťák a partneři ankety zveřejní jména Ámose matikáře a fyzikáře.